Aikido İstanbul
Aikido Sözlüğü
 
Vücut sanatları ,silahsız çalışma. Devamını Oku...
 
Türkiye de Aikido

Türkiyede  Aikido eğitmi, 1983 yılında Kenji Kumagai Shihan’nın Japonyadan ülkemize gelmesi ile başlamıştır. Her nekadar daha öncesinde de ülkemizde aikido eğitimi alan  kişiler olduğunu bilsekte bunlar yurtdışına eğitim almaya giden ve bireysel amaçlı eğitimin ötesine geçmeyen öğrencilerdir.

1983 yılında Kenji Kumagai Shihan ile birlikte ülkemizde “Aikikai (Hombu Dojo) Stilinde”, grupların eğitimini amaçlayan dersler başlamıştır. Bu derslerde eğitim alan ilk aikido öğrencileri;  Ali Uludağ, Mustafa Aygün, Lemi Bağdatlılar, Ahmet Berkol Ökten, İhsan Özgün, Neşe Altan, Mevlüt Zor, Melih Toprakçı, Yalçın Yenice, Yusuf Akyurt ve Halit Vatansever’dir.

Bu öğrencilerden Ali Uludağ, Mustafa Aygün, Lemi Bağdatlılar, İhsan Özgün, Yalçın Yenice ve Yusuf Akyurt  Aikido’ya  devam ederek kendi dojoalarını (okul) açıp “Aikikai Stilinde” binlerce gencimizin Aikido öğrenmesine vesile olmuşlardır. Bu hocalarımız ilerleyen yaşlarına rağman bugün hala bıkmadan, usanamadan eğitimler vermeye devam etmektedirler.

Türkiye’de Aikikai stili dışında O’Sensein ilk ve en popüler öğrencilerinden biri olan Morihiro Soito Sensein ekolü olan “Iwama Aikido” stilinde de aikido eğitimi verilmektedir.

O’Sensein bir diğer öğrencisi olan, Fransadan yaşayan ve dünya çapında tanınan Nobuyoshi Tamura Shihan’ın öğrencilerinden Nebi Vural Sensei de “Aikikai Stilinde” Türkiye, Aikido eğitimene katkı sağlayan ekollerden biridir.

Yukarıda kendilerini andığımız veya anmayı unuttuğumuz tüm hocalarımız sayesinde bugün artık Türkiye Aikidosu belirli noktalara gelebimiştir. Yine tüm bu hocalarımızın gayretleri sayesinde de Aikidomuz gelecekte daha iyi yerlere taşınmaya çalışılmaktadır.

Hepsine ayrı ayrı teşekkürlerimizi ve saygılarımızı sunuyoruz…


SİTEMİZE KATILAN SON SALONLAR