Aikido İstanbul
Aikido Sözlüğü
 
Siyah veya lacivert renkte, genellikle siyah kemer sahibi olmuş aikidocularca giyilen parçalı etek. Devamını Oku...
 
Çocuk Aikidosu İçin 10 İyi Neden

Büyükler dinlenmek, iç huzurlarını sağlamak yada kendilerini korumak için aikido yaparlar. Ancak bu tip fikirler çocukların akıllarına bile gelmeyen şeylerdir. Peki o zaman neden AİKİDO çocuklar için iyi bir öneridir? Hayatlarına ne katar? 

1.) Aikido agresif olmayan bir sanattır. Peki bu ne demektir ? Bu şu demektir, aikido yaparken durup dururkenkavga başlatmazsınız, sadece bir kavgayı sonlandırabilirsiniz. Aikido çocukları "Power Ranger Sendrromu"ndan, dolayısıyla kavga, dövüş ve tekmelerden uzak tutar. Aikido teknikleri başka biri kuralları yıktığında başlar. 

2.) Aikido çocuklara sakin olmayı öğretir. Elbette çocuklar her zaman sakin olamazlar ama aikido onlara bu şansı verir. Eğer okulda kıpırdamadan durmaları, bir ödeve odaklanmaları gerekirse aikido bunu tam olarak nasıl yapacaklarını öğretir. 

3.) Aikido pratik bir şekilde kendini korumayı öğretir. 

4.)Aikido pozitif bir dünyaya bakışı öğretir. Birşey yaratmak isteyenkerin dünyaya uyumla bakması gerektiğini gösterir. Eğer belaya yol açarsan kaybedeceğini, ama aklın doğru yoldaysa dünyanın senin ellerinde olduğunu öğretir. 

5.) Aikido hayatı basit bir şekilde algılamayı öğretir. 

6.) Aikido çocuğa okulda yardımcı olur. Bilgilerin daha kolay özümsenmesini olmasını, daha açık ve net biçimde düşünmeyi sağlar. 

7.) Başka sporlarda da başarıya yardım eder. 

8.)Herkes Aikido yapabilir, atletik bir beden gerektirmez. Aikidoda başarının anahtarı iyi bir gözlem, dikkat ve pozitif bir bakış açısıdır.Çocuklarımıza bundan daha iyi bir ders verebilir miyiz? 

9.) Aikido küçük çocuklar için de uygundur. Hatta, küçücük çocukların kocaman büyükleri nasıl da yere devirdiğini görüp şaşırabilirsiniz. Aikido için kilo, boy önemli değildir. 

10.) Aikido çocukları yorar. Böylelikle cumartesi akşamları erken yatarlar! Eminim bu özellik pek çok ebeveynin şimdiden hoşuna gitmiştir. 

Peter Bernath

 


SİTEMİZE KATILAN SON SALONLAR